Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xsynthetic.org/includes/menu.inc).

Aparatury związane z prądem

Powered by Drupal
Od dzieciaka opiekunowie przypominali ci, że igranie elektrycznością jest niebezpieczne. Niby wielkie ulepszenie, a tyle strat umie spowodować. Dlatego też zaczęto rozmyślać co można uczynić, by szkodzie nie ulegały różnego rodzaju urządzenia, które są fundament niejednego przemysłu.
Istota ludzka oraz jej mózg są nierozerwalną częścią nowatorskości. Wynaleziono wiele aparatur, które są używane w choćby takim punkcie jak fabryka samochodów.


Aczkolwiek w okolicznościach wzmożonego zapotrzebowania na wyroby te wszelkiego typu aparatury mogą ulegać przeciążeniom. Wtenczas proces produkcyjny jest zagrożony, a konsumenci nie otrzymają produktu na czas. Dlatego też wykreowane zostały wyłączniki silnikowe, które są łącznikami do połączenia, ochrony i rozdzielania obwodów prądowych z obciążeniem, tym samym zabezpieczają one silniki przed degradacją - http://www.elektro-pol.com.pl/asortyment/wylaczniki-krancowe/. W sytuacji, gdy wyposażamy, zwłaszcza najczulsze urządzenia, w tak sprawny wynalazek, z większym prawdopodobieństwem możemy domniemywać, iż bezpieczeństwo zostało zapewnione i możemy w nocy spać spokojnie.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo związane z elektrycznością, ciekawym przypadkiem jest pantograf. Używa się go do pobierania prądu z napowietrznej sieci trakcyjnej przez pojazdy szynowe. Można go spostrzec każdego dnia, gdy żyjemy w dużym mieście i poruszamy się bądź jesteśmy niedaleko przystanków tramwajowych albo też linii. Pantografy to odmiennie zwane odbieraki prądu.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje odbieraków: górny oraz dolny (nasze źródło).
Odbieraki górne pierwotnie użyto w tramwajach, gdyż to w komunikacji miejskiej nastąpi jako pierwszy rozkwit trakcji elektrycznej. Pierwotnie na wagonach używano odbieraki pałąkowe powstające z żerdzi zakończonej rolką. Sprężyna ulokowana w fundamencie unosiła pałąk, dociskając tym samym rolkę do przewodu jezdnego. Niekorzyścią tego rozwiązania była niedobra współpraca rolki z przewodem jezdnym, który często wypadał z rowka rolki, przede wszystkim na zakrętach oraz rozjazdach. Poza tym omawiana konstrukcja dała szansę na jazdę tylko w jednym kierunku, a przewodzenie energii pomiędzy rolką, a pałąkiem także bywało zawodne. W sytuacji wyłączników silnikowych, mnóstwo firm ma w swojej ofercie zespoły napędowe zawierające wyłącznik silnikowy połączony ze stycznikiem i taki moduł nazywa się rozrusznikiem silnikowym.