Co to jest i jak działa klimatyzacja? Jakie są największe trudności z jej funkcjonowaniem? Co powinniśmy wiedzieć?

Powered by Drupal
Jednym z najbardziej ważnych wynalazków ludzkości była lodówka sprężarkowa. Pozwoliła ona na bezpiecznie przechowywanie żywności a także leków i to przez długi czas. Następnie ktoś mądry jednakowoż wpadł na pomysł, żeby takie coś móc instalować w aucie, aby pasażerom korzystniej się podróżowało w upale. Od tamtej pory ciężko sobie wyobrazić podróżowanie bez klimatyzacji.

W ten sposób powstała klimatyzacja, jaka w dzisiejszych czasach uważana jest za jeden z najbardziej istotnych elementów, który troszczy się o nasze bezpieczeństwo. Właśnie tak, mowa o bezpieczeństwie, bo nikogo na pewno nie musimy przekonywać, jak problematycznie utrzymać koncentrację w temperaturze więcej niż pięćdziesiąt stopni Celsjusza. Dodatkowo, klimatyzacja osusza powietrze, a to uniemożliwia parowanie szyb w aucie. Jak tak naprawdę działa klimatyzacja - http://www.inter-instal.com. Tak samo jak lodówka. Wygląda to tak, że w komorze silnika znajduje się sprężarka, dzięki jakiej gaz zamienia się w ciecz.
nowy rodzaj wentylatorów SPAL
Author: http://www.inter-instal.com/
Source: http://www.inter-instal.com/


Wędruje ona do chłodnicy, a z tamtego miejsca przedostaje się do parownika. W parowniku ulega rozprężeniu i ze stanu ciekłego zmienia się w gazowy. Towarzyszy temu zjawisku naturalnie spadek temperatury. Jest oczywiście kilka problemów z eksploatacją klimatyzacji. Jedne z nich to kłopoty mechaniczne, kolejne zdrowotne. Co w sumie jest w stanie się popsuć w układzie klimatyzacji? Najczęściej pojawia się nieszczelność układu klimatyzacji, a jest to spowodowane korozją chłodnicy, parownika lub samej sprężarki.Może to również wynikać z mechanicznych uszkodzeń. Nieszczelność będzie prowadzić do opróżnienia układu ze środka roboczego, zaś również ze środka smarnego. Układ jest właściwie zabezpieczony przed pracą na sucho, lecz na początku spadku ciśnienia może dojść do uszkodzenia sprężarki.

W takiej sytuacji w perspektywie mamy niestety poważne wydatki. By sprawdzić, w jakim miejscu układ jest nieszczelny trzeba napełnić go czynnikiem plus barwnik UV. Rozpuszczony jest w oleju do smarowania sprężarki, barwnik zaś widoczny jest w miejscach wycieku i widoczny jest dość wyraźnie w świetle UV. Stąd więc, ażeby nasza klimatyzacja miała się najlepiej musimy wybierać jak najlepsze produkty, przykładem niech będą wentylatory Spal (www.inter-instal.com/kategoria/wentylatory-spal). Niezawodne i sprawdzone już w wielu sytuacjach.