Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xsynthetic.org/includes/menu.inc).

Czy warto badać grunt przed kupnem działki pod dom? Jakie badania dobrze jest zlecić?

Powered by Drupal
Osoby mające w planach budowę swojego domu z reguły myślą o podstawowych rzeczach, jak kupienie działki oraz załatwienie różnych standardowych formalności. Natomiast mało kto myśli o tym by zrobić badania gruntu przed rozpoczęciem inwestycji. Nie trzeba je robić obowiązkowo dlatego chcąc zaoszczędzić na inwestycji dużo osób zwyczajnie ich nie robi. Dlaczego jednak warto takie badania zlecić oraz co nam one dają?

grunt na sprzedaż
Author: Nicholas A. Tonelli
Source: http://www.flickr.com
Prawo budowlane uważa domy jednorodzinne za budynki, jakie przekazują na grunt małe obciążenie dlatego nie trzeba wykonywać badań geotechnicznych. Sądzi się także, że nośność prawie wszystkich terenów w naszym kraju jest na tyle duża, iż możemy bez problemu stawiać na nich domy. Jednak problem pojawia się gdy chcemy postawić dom na słabo poznanym gruncie, wtedy nawet zanim kupimy działkę warto stan podłoża sprawdzić bo może okazać się, iż działka nie nadaje się do zabudowy. Oprócz tego ażeby odpowiednio zaplanować fundamenty lepiej sprawdzić stan podłoża.

Dokumentację na temat badań podłoża przygotowuje specjalista w dziedzinie geotechniki na podstawie badań przeprowadzonych w terenie; sprawdź też: sondowanie scptu. Często też są one uzupełniane badaniami przeprowadzonymi w laboratorium, jakie dają dodatkowe informacje dotyczące składu gleby. Jednym z badań w terenie jest sondowanie statyczne. W czasie takich czynności mierzy się podstawowe parametry, na podstawie jakich możemy określić chociażby budowę geologiczną podłoża, rodzaj zagęszczenia, plastyczność jak również wytrzymałość przy ścinaniu. Sondowanie CPTU daje możliwość oszacować stopień nośności oraz osiadanie, co jest ważne przy projektowaniu fundamentów. Badania takie stosuje się wraz z wierceniami badawczymi.

Jeżeli zaintrygował Cię ten artykuł, zobacz ten link - to bez dwóch zdań świetne opracowanie (http://olejnik.pl/przenosniki-elastyczne-grawitacyjne-roleczkowe/) tej sprawy. Koniecznie to zobacz!

Tylko w takiej sytuacji możemy otrzymać poprawną interpretację rezultatów.
budowa domu
Source: pixabay.comDo dokładniejszego przebadania gruntu stosuje się szereg badań łącznie ze sprawdzeniem poziomu dla wody gruntowej. Wszystkie one dadzą nam pewność, że nie będziemy musieli zmagać się ze spękaniami ścian domu, nie będziemy martwić się stojącą wodą w piwnicy, unikniemy dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zmian projektu w trakcie trwania prac budowlanych. Co istotne, będziemy pewni, że nasz dom będzie w pełni bezpieczny dla lokatorów.

Potrzebny będzie Ci link do wpisu, który będzie miał dużo rzetelnych informacji? Zapraszamy zatem do naszej nowej witryny.

Te wszystkie informacje są ogromnie ważne i bez robienia takich badań nie będziemy mogli być pewni całkowicie czy dane miejsce jest bezpieczne. Tak naprawdę koszty takich badań wobec finansowania zakupu działki oraz całej budowy są znikome. Dlatego planując taka inwestycję dobrze jest wziąć pod uwagę i te koszty.

Źródło -