Dlaczego należy stosować specjalne oleje do maszyn rolniczych?

Powered by Drupal
Urządzenia rolnicze używane są w specyficznych warunkach, wystawione na ogromne ilości piachu, wysokie temperatury oraz poważne obciążenie. W okresie zimowym z kolei spoczywają bezczynnie, wystawione na działanie mrozu oraz rdzy. Profesjonalny sprzęt rolniczy można chronić, używając specjalnych olejów i smarów.
maszyny rolnicze
Author: Airwolfhound
Source: http://www.flickr.com
W sklepach kupić można różnego rodzaju oleje do maszyn rolniczych. Trzeba upewnić się, jakie jest zastosowanie danego środka. Wyróżnić można oleje hydrauliczne, przekładniowe i oleje smarujące silniki spalinowe. Wszystkie one pełnią jasno określone zadania i muszą charakteryzować się pewnymi cechami. I tak: oleje smarujące silniki (aab-lt.pl/standard/shop/201---Oleje-do-maszyn-rolniczych--ciagnika.html) mają łagodzić tarcie, a także chłodzić części silnika, chroniąc je przed przegrzaniem.Poza tym powinny zabezpieczać silnik przed rdzą. Oleje przekładniowe muszą wykazywać się zdolnością do przenoszenia obciążeń, a oleje hydrauliczne mają obowiązek zagwarantować odpowiednią pracę pompy i zapobiegać ewentualnym stratom ciśnienia oraz energii. Dzięki trafnie zakupionemu olejowi, układ hydrauliczny będzie w pełni niezawodny i bezpieczny we wszystkich warunkach, również przy maksymalnym obciążeniu.


Oleje do maszyn rolniczych charakteryzują się ponadprzeciętną lepkością. Poza tym są wytrzymałe na pienienie i działanie wyjątkowo wysokich oraz ekstremalnie niskich temperatur. Oleje te zazwyczaj są mineralne, czasami bywają syntetyczne. Uzupełnia się je o
maszyny rolnicze
Author: Official USS Theodore Roosevelt (CVN 71) Page
Source: http://www.flickr.com
składniki antyzużciowe, antyutleniające i przeciwkorozyjne. Wybierać można spośród olejów letnich i zimowych, jednak coraz częściej stosuje się specyfiki wielosezonowe. Na rynku można też coraz łatwiej znaleźć tak zwane oleje wielozadaniowe (aab-lt.pl), pełniące wiele ról jednocześnie i stanowiące całościową ochronę maszyn rolniczych.

Niezależnie jednak od tego, jakiego rodzaju olej wybierzemy, warto mieć na uwadze, iż powinien on być olejem dobrej jakości. Trzeba również regularnie wymieniać oleje, w taki sposób, by nie straciły swoich parametrów i aby dobrze mogły ochraniać sprzęt przed szybszym zużyciem i pojawianiem się wad. Kupno oleju nawet z najwyższej półki jest tańszym rozwiązaniem niż reperacja maszyny, czy nawet jej zamiana na inną. Pamiętajmy, iż urządzenia rolnicze są obowiązkowe w pracy na orce i każdy dzień bez dostępnego osprzętu skończyć się może ogromnymi stratami.