Do jakich rzeczy służy technika sitodruku, gdzie ma ona zastosowanie? Jaka jest sposób działania?

Powered by Drupal
Sitodruk to taka technika drukowania, w której formą drukową jest szablon, jaki nakładany jest na siatkę tkaną. Może być z metalu lub wykonana z włókien sztucznych. Odbitka robiona jest dzięki przetłaczaniu farby poprzez matrycę.

Sitodruk
Author: Nerds For Nature
Source: http://www.flickr.com
Siatka sitodrukowa jest to prostokątna ramka, często z aluminium. Jest na niej siatka zawierająca szablon. Tego typu siatka (www.siatkasportowa.pl/) zrobiona była tradycyjnie z nitek jedwabnych lub bawełnianych, ale dziś robi się ją z nylonu lub metalu. Na rynku do kupienia jest maszyna do sitodruku, która profesjonalnie, z dużą precyzją oraz szybko robi każdy wzór - polecane maszyny do sitodruku. Zrobienie formy drukowej polega na zrobieniu szablonu, co znaczy zakrycie przestrzeni nie drukujących. Do tego celu blokujemy otwory siatki sitodrukowej. Istnieje na to dużo sposobów, zaś wybór jest zależny od rodzaju farby, sita, wysokości nakładu, jak również oczekiwanych rezultatów.

Można na przykład zastosować ręczne nakładanie odpowiedniego roztworu, po wyschnięciu tworzy nieprzepuszczającą warstewkę na siatce. Kolejnym sposobem jest rysowanie tuszem po powierzchni siatki albo szablony wycinane z papieru lub folii. Są również emulsje światłoczułe. Jest to siatka (POLDANNET) powlekana emulsją, która po wyschnięciu prześwietlana jest stykowo w kopioramie. Po wywołaniu oraz wysuszeniu siatka z szablonem jest już gotowa do drukowania.Wydruk jest wykonywany poprzez wtłaczanie farby na podłoże, przykładowo ręcznie albo używając pras sitodrukowych. Właściwie wykonane maszyny do sitodruku zezwalają na drukowanie także na zakrzywionych podłożach. Dokładność, jak również rozdzielczość druku sitowego są bezpośrednio zależne od gęstości naszej siatki, są niższe od standardowej osiągalnej, na przykład w druku offsetowym.

W czasie drukowania w maszynie płaskiej farba drukowa rozprowadzana jest na całej powierzchni siatki, zaś przesuwającym się po niej rakiem jest przetłaczana poprzez wole oczka siatki bezpośrednio na podłoże drukowe. W sytuacji, gdy drukujemy na przedmiocie okrągłym, rakla stoi bez ruchu, ale przesuwa się sita oraz obracany jest przedmiot drukowany. Sitodruk wspomaga nas w przeróżnych dziedzinach, przykładem są również inne narzędzia, jak maszyna do koszulek - polecane maszyny do koszulek. Takie rzeczy otwierają przed nami całą masę nowych możliwości.