Jak najlepiej da się pozabezpieczać różne obiekty i budynki przed wystąpieniem pożaru

Powered by Drupal
Jednym z najgroźniejszych niebezpieczeństw, jakie może nas spotkać jest bez wątpienia pożar. Może się on pojawić w każdym momencie, czy to z powodu jakiegoś zbiegu okoliczności, czy zaniedbań kogoś. Niekiedy starczy jedna zapałka czy uszkodzona instalacja elektryczna, żeby pojawił się ogień. A jeżeli już do tego dojdzie, to szkody są ogromne, płonie cały dobytek, a niekiedy są również śmiertelne ofiary.

sprawdź dostępność
Nawet szybka akcja gaśnicza nie daje pewności powodzenia, bowiem pożary rozprzestrzeniają się bardzo szybko i w większości przypadków są trudne do ugaszenia. Dlatego też niezwykle istotne jest uświadomienie ludziom, jak należy im przeciwdziałać, a także jak reagować, gdy ogień już się pojawi. Jest to bardzo ważne, bo nieduży pożar można zgasić bez problemów, jak się wie, jak się za to zabrać. Lecz gdy się już zacznie rozprzestrzeniać, to nawet doświadczeni strażacy będą mieli problemy z jego zgaszeniem. Z tego też powodu stawia się także na odpowiednie rozwiązania, które mają na celu sprawne wykrycie pożarów, a także próbę ich zgaszenia, kiedy już wystąpią.

Nowoczesne zabezpieczenia ppoż obejmują kilka uzupełniających się metod. Podstawą są tradycyjne gaśnice, rozmieszczone na terenie budynku. Są one łatwe w użytkowaniu i pozwalają każdemu, kto zauważy ogień, na próbę jego ugaszenia. W większych obiektach instalowane są także hydranty, przy ich pomocy z kolei strażacy mają znacznie lepszy dostęp do wody, jeżeli zajdzie potrzeba interwencji. Standardem obecnie są także różne czujniki, mają one duże znaczenie w miejscach, gdzie nie ma ludzi. W przypadku wykrycia dymu od razu są powiadamiane odpowiednie służby, przez co mogą one szybko wyruszyć na interwencję. Czasami zainstalowana instalacja czujnikowa połączona jest z układem gaszącym, pozwala to często na zgaszenie pożaru od razu jak się pojawi. Ważne są także działania które poprawiają bezpieczeństwo ludzi, jak się już będzie palić, przykładowo oddymianie klatek schodowych to podstawowa rzecz, jeżeli będzie się chciało zapewnić szybką, a przede wszystkim bezpieczną ewakuację z płonących pomieszczeń.