Jak nowoczesne oświetlenie LED zyskało tak wielkie zainteresowanie klientów w ostatnim czasie, jak zasilać takie układy.

Powered by Drupal
Oświetlenie typu LED szturmem wdarło się do naszych mieszkań oraz domów. W ciągu zaledwie kilku lat żarówki zrobione w tej technologii są obecnie najbardziej popularnym źródłem oświetlenia, deklasując zupełnie inne technologie. Trudno się temu dziwić, bo mają one duże zalety, co coraz bardziej doceniają klienci.

żarówka ledowa
Author: theilr
Source: http://www.flickr.com
Przede wszystkim takie oświetlenie będzie znacznie ekonomiczniejsze, diody które są w nim wykorzystywane zużywają bardzo mało energii. W przypadku tradycyjnej żarówki większość energii traci się w postaci ciepła, mogło to być nawet osiemdziesiąt procent.

W przypadku żarówek LED proporcje te są zupełnie odwrotne, a doskonale widzi się to na rachunkach za prąd. Następną zaletą oświetlenia typu LED są jego ogromne możliwości. Stosuje się je jako zwykłych żarówek, we wszelakich lampach, ale to tylko jedno zastosowanie. Niezwykle popularne są na przykład najróżniejsze taśmy, bardzo elastyczne i dające ogromne możliwości aranżacji. Można nimi dekorować szafki meblowe, ściany, sufity a nawet podłogi i schody.

Diody LED odwrotnie niż tradycyjne źródła oświetlenia wymagają zasilania o niewielkim napięciu. Przeważnie będzie ono wynosić 12V i takie właśnie zasilanie będzie niezbędne do ich prawidłowej pracy. Właściwe dobranie zasilacza będzie miało ogromny wpływ nie tylko na samo świecenie, lecz również na długość życia układu, z tego też powodu warto to zrobić z rozwagą. Wiele osób wybierając transformator LED kieruje się przede wszystkim ceną, ona jest dla nich najważniejszym aspektem.

Lecz w tym przypadku będzie się sprawdzać stare przysłowie, że co tanie to drogie, i należy wprost powiedzieć, aby tanich zasilaczy zwyczajnie unikać. Przede wszystkim mają one słabe parametry i zwyczajnie będą systematycznie niszczyć diody. Do tego poziom dostępnych zabezpieczeń, o ile w ogóle jakiekolwiek będą, jest mizerny, to również przemawia za tym, aby takie urządzenia sobie darować. Najlepszy będzie porządny zasilacz jakieś lepszej firmy, on na pewno da gwarancję długiej, bezawaryjnej pracy.