Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xsynthetic.org/includes/menu.inc).

Jak reagować w sytuacji pokazania się wilgoci w pomieszczeniu?

Powered by Drupal
Wilgoć jest dużym problemem w każdym pomieszczeniu. W zależności od tego, gdzie się pojawiła, w krótkim czasie może nadwątlić układ, zniszczyć ściany i posadzki, zapoczątkować wytwarzenie się grzyba i roznoszenie się szkodliwych dla mieszkańców pleśni. Jak zaizolować przed nią mieszkanie, by już więcej nie wróciła, jak wysuszyć ściany i zlikwidować skutki jej działania? Prezentujemy garść przetestowanych pomysłów.


Nawet w rozsądnie eksploatowanym domu zawsze znajduje się para wodna pojawiająca się w kuchni (gotowanie) lub łazience (kąpiele). Widać to szczególnie na przykład na szybach kuchennych zimą, kiedy gotujemy bez otwartego okna. Jest dość duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem i zewnętrzem, woda nie ma gdzie ujść, więc zbiera się na szybach. Ale gdy system wentylacyjny nie działa jak należy, nadmiar pary wodnej nie będzie usunięty i może zbierać się w domu, osadzając się na suficie czy meblach.


izolacje
Author: Knauf Insulation
Ten problem można dosyć łatwo rozwikłać stosując w środku osuszanie budynków, robiąc uchyły w oknach albo częste wietrzenie. Na krótką metę sprawdzą się także osuszacze powietrza dostępne w supermarketach budowlanych. Jednakże problem okazuje się większy, kiedy wilgoć zajmie całą ścianę kamienicy albo kilka lokali na przykład po jednej stronie. Czynnikiem pokazywania się wilgoci w mieszkaniu w kamienicy, jest brak odpowiedniej izolacji fundamentów albo piwnicy. W wiekowych domach izolacje po prostu z czasem się wypracowały, w latach ich wznoszenia hydroizolacje nie były powszechnie stosowaną praktyką - czytaj o hydroizolacjach.

Czasem na skutek długo trwającej deszczowej pogody albo zmian w zagospodarowaniu przestrzeni w sąsiedztwie (nowe budynki, izolacja elewacji) podnosi się poziom wód gruntowych. Do tego przyczyną bywa nieodpowiednia izolacja kamienicy. Na skutek różnicy temperatury między ciepłym wnętrzem domu a zimną przegrodą lub jej fragmentem może dojść do wykroplenia się wilgoci. Skutkiem tego są mokre ściany.
izolacje
Author: Offutt Air Force Base
Source: http://www.flickr.com
Najczęściej jest wprowadzany system grawitacyjny, jednak został on zaburzony przez zbyt szczelne, nowe okna i grube warstwy nieprzepuszczającego wody i powietrza styropianu. Szczelne okna i dodatkowe ocieplenia to ruchy zrobione w trosce o cięcie kosztów ogrzewania, ale niestety okazały się one niewłaściwe. Przy osuszaniu budynku, w którym wystąpiła wilgoć, pozostaje wynająć firmę, dla której osuszanie budynków to codzienna praca - Firbau. Jednakże to osuszanie to tylko połowa sukcesu. Przy mocno zniszczonych wilgocią domach bardzo często trzeba przeprowadzić suszenie fundamentów i skuteczne hydroizolacje.

Drobne codzienne prace pozwolą zapobiec pojawieniu się wilgoci w domu, ale na niekorzystne warunki atmosferyczne lub obsuwanie się terenu niestety człowiek nie zadziała i może zaledwie naprawiać ich skutki.