Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xsynthetic.org/includes/menu.inc).

Jak sprężyny są używane w domu i przemyśle, podstawowe ich rodzaje.

Powered by Drupal
Sprężyny stały się niezwykle ważnym konstrukcyjnym elementem, używanym w licznych maszynach i urządzeniach. Większość osób nie ma nawet świadomości tego, jak dużo różnych sprężyn jest dookoła nich, nawet w sprzęcie elektronicznym lub kuchennych szafkach jakaś pewnie będzie się znajdować. Każdy, kto posiada tradycyjny zegarek również ma przy sobie sprężynę, bo właśnie jego działanie opiera się na energii wolno uwalnianej z nakręcanej sprężyny. Elementy te przez lata się doczekały ogromnej ilości rodzajów i odmian, ale da się je wstępnie rozdzielić na parę głównych odmian.


sprężyny
Source: pixabay.com
Produkowane są również w bardzo różnych rozmiarach, od bardzo małych, używanych w zegarkach, aż po ważące sto kilogramów do kolejowych wagonów. W minionych kilku dekadach znaleziono również dużo nowych materiałów, z których produkuje się sprężyny. Duży wpływ miała na to nowoczesna metalurgia, inżynierowie opracowali bowiem kolejne rodzaje stali, jakie wykorzystuje się obecnie właśnie podczas produkowania tych części. Bardzo często spotykane i wykorzystywane rodzaje sprężyn to ściskane i rozciągane przykładowo: www.vanel.com/compression.php?lang=polish/. Oba rodzaje wyglądają bardzo podobnie, składają się z elastycznego drutu pozwijanego w pewną liczbę zwojów. Z tym że w zależności od odmiany różnie te zwoje są ułożone. W sprężynach ściskanych są one oddalone od siebie, a pod wpływem przykładanej siły będą się przybliżały. Z kolei sprężyny rozciągane posiadają zwoje poukładane przy sobie, a kiedy sprężyna pracuje, to zaczynają się oddalać.


sprężyna
Source: vanel.com
W przypadku tych sprężyn pojawia się dodatkowy element, a mianowicie ich zakończenia, pozwalające na przymocowanie w pewnych miejscach. W wielu przypadkach konieczne jest również zastosowanie sprężyn w wersji skręcanej, tu doskonałym przykładem jest wcześniej wspominany zegarek, jaki do swojego funkcjonowania używa właśnie taką odmianę. Warto również wspomnieć o sprężynach zginanych, które często zupełnie nie wyglądają jak sprężyny, ale mimo wszystko nimi są. Posiadają one przeważnie formę prętów albo blaszek wykonanych z elastycznych materiałów - sprężyny ściskane.