Jak trzeba murować ścianę? Jakie są zasady? O czym na pewno trzeba pamiętać?

Powered by Drupal
Do zbudowania ścian zewnętrznych stosować możemy różnego typu materiały, przykładowo gazobeton, ceramika albo silikat. Jakie są najważniejsze zasady murowania, jakie trzeba poznać. Jak wygląda murowanie ścian krok po kroku?Zaczynamy od pierwszej warstwy - ściany należy postawić na zaizolowanym fundamencie. Niezależnie od tego, jaką technikę murowania będziemy wykorzystywać, pierwsza warstwa muru powinna być położona zaprawie tradycyjnej o grubości dwóch-trzech centymetrów. Jej podstawowe zadanie to zniwelowanie ewentualnych nierówności poziomu fundamentu, dzięki czemu można otrzymać idealny poziom.

murowanie
Author: Martin Pettitt
Source: http://www.flickr.com
W tym czasie trzeba się także postarać o wyznaczenie przewidzianych w projekcie kątów narożników. Tego rodzaju murowanie zgodnie z założonym planem da później solidną konstrukcją - czytaj więcej. By utrzymać taki sam poziom na wszystkich ścianach, można wykorzystać sznurek murarski, który trzeba rozpiąć na gwoździach osadzonych w murze. Przed kolejnym etapem prac trzeba poczekać, aż zaprawa zastygnie, aby nie zniekształciła się pod ciężarem następnych elementów muru. Kolejne warstwy bloków należy poustawiać już na odpowiedniej zaprawie. Ważne jest wyznaczenie rogów. Konstrukcję ściany zaczynamy od wyprowadzenia narożników zewnętrznych, następnie wystarczy już tylko zaznaczyć otwory. Musimy unikać docinania bloczków czy pustaków w tych miejscach. Ważna czynność - wiązanie muru. To ma duże znaczenie, ponieważ ściany przenoszą obciążenia z dachu jak i stropów. Muszą być ustawiane pionowo, natomiast jej elementy wypoziomowane wszędzie, żeby siły działające z góry były rozprowadzane równomiernie. Aby mur nie rozpadł się, bloczki oraz pustaki powinny być dobrze razem związane, co oznacza, iż są poustawiane w następnych warstwach z przesunięciem pionowej krawędzi o co najmniej 0,4 wysokości elementu.pustak
Source: pixabay.com
Wyjątkowo dobrze muszą być powiązane ze sobą naroża. Również zbrojenie jest konieczne, gdyż ściany muszą być związane zbrojonymi wieńcami, jakie są zrobione na wysokości każdego stropu, a także w ściance kolankowej, na jakiej będzie opierał się dach. Wszystkie najlepsze materiały do murowania należy kupić w specjalistycznych budowlanych sklepach, znaleźć w takich miejscach możemy różnego rodzaju elementy budowlane - zobacz na stronie.