Jakie są najpopularniejsze rodzaje klimatyzacji stosowane w mieszkaniach i przemysłowych obiektach

Powered by Drupal
Klimatyzacja jest coraz częściej spotykana w naszych mieszkaniach i samochodach. Wynika to na przykład z tego, że znacznie w ostatnich latach zmniejszyły się ceny urządzeń do klimatyzacji, dzięki czemu są one dużo bardziej dostępne dla większości klientów. Dodatkowo ludzie zaczęli dostrzegać zalety, jakie daje klimatyzacja. Zwłaszcza w biurach ma to spore znaczenie, bo wykorzystując klimatyzację można zapewnić pracownikom komfortowe warunki do pracy nawet w czasie największych upałów.

klimatyzacja
Author: See-ming Lee
Source: http://www.flickr.com
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów urządzeń klimatyzacyjnych. Najczęściej stosowane są systemy, w których kompletny układ roboczy jest w jednej obudowie, oraz rozdzielne, w jakich część urządzeń znajduje się na zewnątrz budynku, a część w pomieszczeniach, które się klimatyzuje.

Urządzenia z pierwszej grupy są z reguły nieduże, zwarte i w razie potrzeby można je przenieść w inne miejsce. Urządzenia z drugiej grupy są przeważnie instalowane na stałe, ale pojawiają się też odmiany mające możliwość przenoszenia, przyłączone są one przy pomocy elastycznych, parometrowych rurek, przez co cechują się one dużą mobilnością.Coraz większym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się także invertery, mające dużo plusów w porównaniu z typowymi układami klimatyzatorów. Inverter znacznie ciszej pracuje, ma też znacznie niższe zużycie energii i wysoką moc. Układy inwerterowe są coraz bardziej popularne, i wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie zaczną wypierać tradycyjne klimatyzatory konwencjonalne. Bardzo dużym plusem układów inwerterowych jest ich szybka reakcja, w praktyce zaraz po załączeniu osiągają one pełną moc, potrafiąc szybko zagrzać lub ochłodzić wnętrze. Do często stosowanych sprzętów z rodziny ogrzewania i chłodzenia zalicza się również kurtyny. Ich głównym zadaniem jest odseparowanie powietrza pomiędzy dwoma pomieszczeniami, dzięki czemu będzie można zapewnić odpowiednią temperaturę tam gdzie się chce. Powietrzne kurtyny przeważnie instaluje się zaraz nad wejściowymi drzwiami w taki sposób, aby wytwarzany strumień obejmował całą ich szerokość.