Kilka najważniejszych przykładów zastosowań stali o różnych parametrach, podstawowe metody jej obróbki

Powered by Drupal
Stal pod różnymi postaciami jest jednym z bardzo ważnych konstrukcyjnych materiałów w przemyśle. Ze stali produkuje się pojazdy mechaniczne, różnego rodzaju urządzenia, a także konstrukcje i obiekty budowlane.


Stal stosowana jest pod postacią różnego rodzaju kształtowników, dużą popularnością się cieszą różnego rodzaju pręty i druty, lecz chyba największa jej ilość będzie występować pod postacią różnych blach. W walcarniach blachy stalowe nawija się na wielkie bele, jakie następnie przewożone są do różnych zakładów, gdzie z tych blach wykonywane są różne elementy. Stalowe blachy mogą być obrabiane wieloma technikami, ich wybór jest uzależniony od przeznaczenia i zastosowanej technologii. Bardzo popularne przykładowo jest tłoczenie, będzie ono polegać na tym, że pełny arkusz w odpowiednim kształcie kładzie się do odpowiedniej formy, w której przy udziale prasy jest tłoczony końcowy element. Kolejnym bardzo popularnym sposobem wykonywania elementów z blachy jest ich wycinanie, dzisiaj jest parę skutecznych metod, pozwalających na otrzymanie bardzo dużej dokładności i precyzji.

produkcja stali
Author: Uri Tours
Source: http://www.flickr.com
Stalowe blachy, jak również pozostałe elementy wykonane z tego surowca, oferowane są w bardzo dużej ilości odmian. Stal zależnie od zastosowanych dodatków będzie wykazywać bardzo różne właściwości mechaniczne. Zwykłe odmiany stali, wykorzystywane w powszechnych zastosowaniach, są średnio odporne na atmosferyczne warunki, również ich mechaniczne parametry niczym szczególnym nie będą się wyróżniać. Tego typu stale z reguły będą się sprawdzać w większości zastosowań, jednak jeżeli ktoś potrzebował będzie lepszych właściwości, to bez większego problemu trafi na odpowiednie materiały.


Na przykład rodzina stali domex charakteryzuje się wysoką mechaniczną wytrzymałością, a jednocześnie dobrymi własnościami plastycznymi. Dzięki tak dobranym parametrom stal ta nie będzie trudna w obrabianiu, w tym doskonale sprawdza się przy tłoczeniu, a jednocześnie elementy z niej wykonane są solidne i wytrzymałe. Zobacz pod tym adresem. Stale domex są bardzo chętnie stosowane w przemyśle mechanicznym, kolejowym, oraz rolnictwie i motoryzacji.