Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xsynthetic.org/includes/menu.inc).

Kończy się konkretna era – różnorodnych branż i zawodów. Czy jest się czego obawiać? Czy ma to na nas wpływ?

Powered by Drupal
Jeśli wierzyć niektórym znawcom tematu, za kilka lat skończy się era wielu zawodów. W czołówce wymieniani są przykładowo telemarketerzy, księgowi czy analitycy. Eksperci są zdania, iż może się to stać za dwadzieścia – trzydzieści lat. Brzmi to niezbyt zachęcająco, zwłaszcza dla ludzi zajmujących się tego typu dziedzinami. Zresztą, nawet jeśli nie oceniamy tych rewelacji zbyt poważnie to możemy się spodziewać, iż faktycznie wiele zawodów wyginie w dość naturalny sposób.


księgowość
Author: Alan Cleaver
Source: http://www.flickr.com
Co prawda, ciężko w to uwierzyć w dzisiejszych czasach, gdy wszędzie możemy zobaczyć ogłoszenie w stylu: biuro rachunkowe Wrocław lub Księgowość Warszawa, ale jak czas mija i jakie czas potrafi przynieść zmiany, przekonywano się już w dawnych czasach. Tak, wielka ilość zawodów wtedy wyginęło. Nazwy tych zawodów to w dzisiejszych czasach raczej zajęcie dla językoznawców i etnografów, nie funkcjonują one bowiem w obiegu językowym, a jak już trafiają do kategorii to są określane jako przestarzałe. Zresztą, co tu się dziwić, jeśli konkretnego wyrażenia się nie używa, to po prostu to słowo ginie. Podobnie jest z językami obcymi. Co kilka lat zanika ich bardzo dużo i nikt nawet o nich nie słyszał.

rachunki
Author: kate hiscock
Source: http://www.flickr.com
Biologicznie możemy to przyrównać do nieużywanych nóg. Jeśli będziemy stale leżeć to nie uda nam się stanąć na równe nogi. To dość naturalny proces, choć również dochodzi tu inny aspekt – bardziej można go określić jako ingerujący we wszystko, co naturalne – rozwój. Podobnie, jak rewolucja przemysłowa zgładziła stary ład, tak aktualnie rozwój technologiczny zmienia nasz świat. Zamiast starych zawodów tworzą się zupełnie nowe, które mają związek albo z technologiami, albo z internetem. Nie ma co się dziwić, wszyscy już właściwie żyjemy w sieci internetowej: załatwiamy tu sprawy, zawieramy i podtrzymujemy kontakty, dokonujemy transakcji finansowych, edukujemy się, a co najbardziej znaczące – spędzamy wolny czas, czy także po prostu leniuchujemy. A jeśli tak, potrzeba coraz więcej ludzi, żeby obsługiwała tę całą machinę.

Dla większości młodych osób ten rozwój sytuacji jest raczej korzystny, ponieważ niektórzy z nich urodzili się i był już internet, więc to dla nich środowisko naturalne. Gorzej mają Ci, co posiadają pewną pozycję w branży „nieinternetowej” i teraz są zmuszeni się dostosować. Niestety, tak to jest, ze rozwój czegoś pociąga za sobą satysfakcję jednej grupy i niezadowolenie sporej części społeczeństwa. Nic z tym nie można zrobić.

Źródło: Biuro Lasko.
Tags: