Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xsynthetic.org/includes/menu.inc).

Który kupić obiektyw do aparatu? Na jakie rzeczy koniecznie patrzeć przed zakupem? Co będzie najważniejsze?

Powered by Drupal
Dziś zakup aparatu to żadna trudność, dlatego też sporo ludzi chcących wykonywać wciąż lepsze zdjęcia przerzuca się z kompaktów na proste lustrzanki. Jednak w tym miejscu pojawia się problem, czyli jakiego rodzaju obiektyw wybrać. Największy kłopot może się pojawić, jeżeli wymagamy, żeby taka lustrzanka zarazem posiadała, przykładowo zoom taki jak teleobiektyw oraz funkcję makro, jakby to było w kompakcie. Niestety, tak się nie da bo do lustrzanki potrzeba całego zestawu obiektywów, jakie spełniają wszystkie wymagania. Pośród nich natomiast rozeznać się nie jest tak prosto.


Aparat foto
Author: Alexandre Dulaunoy
Source: http://www.flickr.com
Czasami więc może oznaczać to, iż nie tylko sposób przymocowania obiektywu do korpusu będzie się różnić, ale także przykładowo mechanizm automatycznego ustawiania ostrości. Pierwszym naszym krokiem więc musi być sprawdzenie w specyfikacji aparatu, jakiego rodzaju ma typ zamocowania, w takim wypadku jeśli chcemy kupić obiektyw sigma 17-50mm będziemy pewni, że będzie pasował - dodatkowe informacje o obiektywie sigma 17-50mm.

Kolejna sprawa, z jakiej trzeba zdać sobie sprawę to fakt, iż te same obiektywy założone w aparacie analogowym oraz cyfrowym będą dawały inne obrazy. Wynika to stąd, iż produkcja matryc światłoczułych wykorzystywanych w lustrzankach cyfrowych o wymiarach klatki filmu 35 mm jest dosyć droga, przez co wytwórcy bardzo często robią je mniejsze. Dlatego też fotografie z cyfrowego obiektywu posiadają mniejszy kadr, tak jakbyśmy użyli dłuższej ogniskowej. Całe szczęście stosuje się prosty przelicznik, nazywany ekwiwalentem, który daje możliwość by sprawdzić, jaką ogniskową konkretny obiektyw sigma 70-300 dawałby po zamontowaniu na aparat cyfrowy - . W zależności od tego, jaki obiektyw kupimy możemy wykonywać inne zdjęcia.


Ogólnie rzecz ujmując istnieją różnego rodzaju obiektywy, jak szerokokątne, które wykorzystuje się do fotografowania wnętrz oraz widoków. Są również obiektywy klasyczne o ekwiwalencie 35-80 milimetrów w zdjęć reporterskich. Na koniec należy wspomnieć o teleobiektywach i superteleobiektywach. Te pierwsze mają ekwiwalent o wartości 100-300 milimetrów, służą do fotografii sportowej oraz przyrodniczej, zaś te drugie są bardziej dla osób, które są profesjonalistami.

Intrygują Cię opisane tutaj tematy? Jeżeli tak, to super - użyczamy również dla Ciebie darmowy dostęp (https://majapajaczkowska.pl/pl/page/o-mnie) do nowej strony.

Niezależnie od tego, które mamy zamiar kupić dobrze jest przed zakupem zdobyć trochę wiedzy oraz poszukać opinii osób posiadających większą wiedzę niż my w tej kwestii.