Mini poradnik dla początkujących - jakie dzisiaj mamy techniki cięcia stali i jaką z nich najlepiej wybrać?

Powered by Drupal
Dla wszystkich osób niekoniecznie zorientowanych w sprawach technicznych postanowiliśmy przygotować cykl tekstów na takie właśnie tematy. Jeżeli szukasz porady dotyczącej na przykład tego, jakich surowców użyć do budowy swojego domu albo w jaki sposób ciąć stal, wtedy nasz cykl tekstów przeznaczony jest bez wątpienia właśnie dla Ciebie. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jakie teraz stosuje się techniki przecinania stali, a dodatkowo odpowiemy na pytania, czy każdy typ stali da się przeciąć w każdy sposób.

cięcie stali
Author: Carl Wycoff
Source: http://www.flickr.com
Cięcie stali w teraźniejszych czasach może odbywać się dwoma sposobami - za pośrednictwem lasera albo przy wykorzystaniu wody. Nie da się ukryć, że każdy z tych sposobów ma pewne minusy, ale także i plusy. Nie każdy z nich będzie właściwy do każdego rodzaju stali, dlatego niewątpliwie najlepiej będzie najpierw najlepiej zorientować się, który sposób będzie właściwy do typu blachy, który aktualnie posiadasz lub który zdecydowałeś się zamówić. Dla przykładu blachy nierdzewne są tak twarde, że nie każda metoda przecinania stali będzie dla niej właściwa.

Praktycznie najbardziej popularną metodą jest obecnie cięcie stali za pomocą strumienia wody. Dobrze jednak w takich sytuacjach sprawdzić skrupulatnie, czy strumień wody poradzi sobie z danym typem stali i czy cięcie stali za pośrednictwem strumienia wody na pewno będzie opłacalne. W wypadku bowiem, kiedy masz stal trochę grubszą niż 5 - 8 milimetrów, wtedy cięcie (stal kwasoodporna) za pośrednictwem wody może nie zdać egzaminu. Woda sprawdza się dobrze w sytuacji kiedy masz do czynienia z dość cienką stalą. Wtedy cięcie za pomocą strumienia wody zdecydowanie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jeżeli cięcie za pomocą wody nie sprawdzi się w wypadku Twojej stali, wtedy powinieneś zdecydować się na cięcie za pośrednictwem lasera albo plazmy. Wtedy musisz liczyć się z tym, że straty materiału są dość duże, dlatego na pewno musisz zakupić trochę większy arkusz stali niż potrzebujesz. W takich sytuacjach dobrze będzie zdać się na pomoc profesjonalisty - jeżeli przedstawisz swoją sytuację w sklepie i powiesz konkretnie, czego potrzebujesz, wtedy niewątpliwie ktoś dobrze podpowie Ci, jakich wymiarów arkusz stali musisz kupić. Autor: Producent stali BTH