Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xsynthetic.org/includes/menu.inc).

Nie taka straszna biurokracja w niedużej firmie

Powered by Drupal
Każdy kto prowadzi jakąkolwiek firmę, nieważne czy usługową czy produkcyjną, musi nabywać jak też czasami sprzedawać różne dobra. Mogą to być półwyroby, surowce czy inne przedmioty potrzebne do prowadzenia biznesu. Oczywistością jest, że od każdych tych działań uiścić należy właściwy podatek (na przykład VAT ale również podatek dochodowy).


księgowość
Author: sanchezcl
Source: http://www.sxc.hu
Przedsiębiorca rozliczający się w sposób uproszczony, zatem za pomocą Księgi Przychodów i Rozchodów ma obowiązek na koniec roku podatkowego wykonać tzw. spis z natury, czyli zestawienie wszelkich obiektów używanych w działalności przedsiębiorstwa. Ma on obejmować także surowce, półprodukty i produkty handlowe które faktycznie znajdują się w posiadaniu firmy w dniu w którym czyniony jest spis z natury.

Taki sam obowiązek ma przedsiębiorca kiedy otwiera nową działalność lub prawo it rezygnuje z biznesu, wtedy jest to jeden z dokumentów koniecznych do zamknięcia biznesu. Jednakże tego rodzaju dokumenty wystawia się względnie nieczęsto - dokładnie w kilku wymienionych wypadkach. Większa część osób wie że tenże dokument przedstawia się na początku oraz końcu działalności, ale nie wszyscy wiedzą iż również w wypadku zmiany wspólnika.


księgowość
Author: Times Square PR
Source: Times Square PR
O wiele częściej wystawianym zaświadczeniem będzie nota korygująca. Jest to faktura(polecamy co to jest pełna księgowość) wystawiana w przypadku gdy oryginalna faktura niesie pomyłki. Prawodawca przewidział, że tym typem dokumentu zdołamy poprawić omyłki w adresie, nazwie klienta, adresie dostawy czy trybie zapłaty w taki sposób, żeby dokument oddawał stan faktyczny. Notę korygującą wystawia się na przykład wtedy gdy kontrahent w trakcie okresu rozliczeniowego dokonał zmiany umowy i wypływa z tego zmiana opłaty, a faktura której to dotyczy jest już zapłacona.

Prowadzenie działalności związane jest z ciągłym podejmowaniem przeróżnych decyzji. Niekiedy właściciel firmy może upoważnić pracobiorcę do konkretnych działań. Część z nich nie wymaga formy pisemnej, wystarcza ustne polecenie. Jednak istnieją i takie działania, które potrzebują formy pisemnej. Zazwyczaj jest to możność dokonywania transakcji na koncie firmowym, albo dalszych czynności wykraczających poza zwykłe obowiązki związane z realizowaną pracą. By wszystko było zgodnie z literą prawa, starczy w wyszukiwarce wpisać: pełnomocnictwo wzór, a otrzymamy gotowy do wypełnienia wzór dokumentu.