Nowoczesna technologia druku. Poznaj ją dokładnie i wiedz, jak dużo możliwości możesz zyskać

Powered by Drupal
Nowoczesne trendy w technologii bez przerwy uderzają w naszą codzienność. Korzystamy z licznych innowacji, jakich tajemnic producenci strzegą bardzo skrupulatnie. Jedną z nich jest druk przestrzenny (czyli 3D). Znaczna gama ewentualnych zastosowań (od rolnictwa, poprzez przemysł aż po medycynę) zachęca coraz większą liczbę osób do zainwestowania w taki model drukarki. Czym są i jak działają?

Drukowanie 3D
Author: TANAKA Juuyoh (田中十洋)
Source: http://www.flickr.com
Od kilku lat, dzięki precyzji tych urządzeń, wykorzystuje się je do kreowania zaawansowanych rozwiązań. Protezy, prototypy, elementy innych przedmiotów oraz różne wymyślne ozdoby do naszych domów mogą być wykonane właśnie za pomocą takich drukarek. W medycynie najczęściej wykorzystuje się drukarki laserowe, które w sproszkowanym materiale mają wypalać przygotowany w programie model bryły. To sprawia, że dokładność wykonania jest naprawdę spora. Ten rodzaj drukarek stosują także branże, gdzie od precyzji i solidności jest zależne działanie całego mechanizmu.

Z kolei fascynaci w domowym zaciszu używają drukarek, warstwa po warstwie nanoszących materiał (filament, zazwyczaj pod postacią dość cienkiego drutu) tworząc przestrzenną bryłę. Najczęściej wykorzystywanymi filamentami są w tym przypadku PLA, ABS i PVA. Na polskim rynku coraz więcej producentów wprowadza do swoich sklepów ten właśnie produkt.

Koszt drukarek 3D waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Te mniej zaawansowane, które z powodzeniem jesteśmy w stanie wykorzystywać we własnych domach, nie zajmują zbyt wiele miejsca. Ich cena nie jest wygórowana szczególnie, kiedy część pracy przy złożeniu urządzenia, wykonamy sami.

Oryginalne kształty, unikalne części urządzeń, interesujący pomysł na prezent dla dzieci? – żaden problem! Wydruk 3D jest rozwiązaniem wielu nietypowych problemów. Także inne pomocne technologie, jak skanowanie 3D są czymś powszechnym, możemy z nich korzystać, ażeby osiągnąć prawdziwe wyniki. To co jeszcze kilka lat wcześniej zdawało się niemożliwe dzisiaj jest osiągalne praktycznie dla wszystkich. To wspaniała wiadomość dla wszystkich, bo posiadamy bardziej znaczne możliwości, można korzystać z rozwiązań, które ułatwiają życie, a o których nasi rodzice mogli tylko pomarzyć. Z pewnością już niedługo w każdym domu będzie drukarka 3D.