Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xsynthetic.org/includes/menu.inc).

Problemy w środowisku tworzone przez kopalnie

Powered by Drupal
Maszyna górnicza
Author: Marcel Oosterwijk
Source: http://www.flickr.com
Budowanie nowych kopalń węgla brunatnego to szansa na rozrost sektora energetycznego, aktywizację gospodarczą województw kraju południowo-zachodniej i utworzenie miejsc pracy. W 2013 roku polska wytwórczość tego surowca przekroczyła 60 mln t, a zapotrzebowanie na niego stale rośnie. Jednakże z drugiej strony ceny węgla na międzynarodowych rynkach gwałtownie zmalały i branża górnicza zaczęła przynosić spore straty. Ponieważ kruszywa to nie tylko okazale wyglądający detal, mogą być wykorzystywane na najbardziej strategicznych i znaczących budowach, takich jak autostrady, lotniska oraz w towarzyszących im obiektach inżynieryjnych, np.

wiaduktach czy mostach. Wyliczenie wszelkich pułapek jest właściwie nie do zrealizowania, ograniczmy się więc tylko do wybranych przykładów. Najbliżsi sąsiedzi kopalni boją się wybuchu metanu i pożarów. Jeśli dorobek całego życia stanie w płomieniach, to można liczyć na odszkodowania od samorządów, lecz z autopsji wiemy, że politycy nie w każdym przypadku dotrzymują słowa.

A dodatkowo w niebezpieczeństwie jest także ludzkie życie, a zmarłego w tragicznych okolicznościach męża nikt nie może zastąpić. Przedstawiona wcześniej sytuacja dotyczy kopalni, gdzie fedruje się węgiel kamienny. Jednakże w przypadku wydobycia węgla brunatnego także będziemy mieć do czynienia z niszczeniem środowiska naturalnego. I nikogo już nie dziwi fakt, że obywatele miasta Miejska Górka protestują przeciwko otwarciu nowej kopalni: http://stopkopalni.pl/kopalnia-odkrywkowa/.

Węgiel brunatny fedruje się metodą odkrywkową, co oznacza, że zrywa się całe płaty ziemi, żeby dostać się do surowca. W ten sposób niszczy się naturalną roślinność, a w okolicy wyrasta brzydka kopalniana infrastruktura wraz z piramidami wydobytego surowca. Miejska Górka to miasto usytuowane w województwie wielkopolskim. Jego obywatele chcieliby zachować harmonijny wygląd najbliższego otoczenia, aby mieć gdzie chodzić na świąteczne spacery.

Poza tym przyjezdnym od razu rzucałby się w oczy ohydny widok i chyba nie pragnęliby zbyt długo zatrzymywać się w takiej przestrzeni. Z kolei ponowne przywrócenie okolicy prawdziwie pięknego wyglądu wiązałoby się z tak wygórowanymi kosztami, że niełatwo byłoby znaleźć sponsora dla tak szeroko zaplanowanego przedsięwzięcia. Widzimy zatem, że sprzeciwy mieszkańców są jak najbardziej uzasadnione.