Systemy transportu wewnętrznego oraz wykorzystywane przenośniki

Powered by Drupal
W każdym przedsiębiorstwie, w którym występuje proces produkcyjny, bardzo istotną kwestią są właściwe systemy transportu wewnętrznego. Obejmują one wszelkie maszyny i urządzenia, konieczne do przemieszczania produktów w zakładach, magazynach albo na halach produkcyjnych.


Profesjonalnie zaprojektowane systemy transportu wewnętrznego , dostosowane do wymagań konkretnego obiektu, posiadają ogromny wpływ na wszystkie procesy, jakie zachodzą w firmie. Zapewnia on zautomatyzowanie procesów, co jest bezpośrednio powiązane ze spadkiem kosztów oraz efektywniejszą organizacją pracy. Dlatego niezwykle istotne jest, by taki system był jak najbardziej dopasowany do profilu działalności przedsiębiorstwa. Na rynku znajdziemy mnóstwo firm, które oferują kompleksową obsługę w tym zakresie. Zawiera ona projektowanie, produkcję, montowanie oraz serwis.

maszyna
Source: sxc.hu
Ważną rolę w transporcie wewnętrznym spełniają przenośniki . Są to specjalnie zaprojektowane części pomocnicze, które pozwalają na transportowanie produktów z poszczególnych etapów produkcyjnych. Niezwykle popularne są przenośniki - najniższa cena na przenośniki rolkowe grawitacyjne: http://olejnik.pl/przenosniki-stacjonarne-grawitacyjne/ - taśmowe. Na specjalnym blacie stalowym montuje się taśmę. Prowadzą ją rolki podporowe, zamieszczone w górnej i dolnej części konstrukcji, która zwieńczona jest rolką zwrotną oraz napędową. W przenośnikach łańcuchowych przenoszone produkty są przemieszczane na cięgnach łańcuchowych. Łańcuchy poruszają się po odpowiednim profilu ślizgowym, zrobionym jest z tworzywa sztucznego. Charakteryzuje się ono ogromną wytrzymałością na ścieranie. Takie przenośniki używa się w przemieszczaniu elementów, które znajdują się w pudełkach albo na paletach.

Na podobnej zasadzie funkcjonują przenośniki pasmowe. W tym przypadku przemieszczanie towaru odbywa się z użyciem cięgien paskowych, które również przemieszczają się po odpowiednim profilu ślizgowym. Całość zamocowana jest w sztywnej i stabilnej ramie. Liczba używanych cięgien paskowych jest uzależniona od typu towaru, jaki transportujemy. Tak samo przenośniki łańcuchowe , jak i paskowe doskonale pracują z przenośnikami rolkowymi.