W jaki sposób troszczyć się o auto, którym nieczęsto jeździmy? - przewodnik

Powered by Drupal
Ze względu na coraz większe zatory obywatele ogromnych aglomeracji chętniej jeżdżą do pracy komunikacją miejską czy rowerami niż samochodem. Nawet jeśli samochód został przez nich już dawno zapomniany i używają go tylko kilka razy w roku, nie zwalnia to z jego systematycznego serwisowania. Ci, jacy sądzą, że epizodyczne używanie auta ułatwia eksploatację i obniża jej koszta, są w błędzie.


Rzecz jasna koszty związane z tankowaniem na pewno będą mniejsze. Jednakże zbyt długi spoczynek czterokołowca z pewnością odbije się na częściach, jakie w trakcie postoju czasem zużywają się prędzej aniżeli przy normalnej eksploatacji, także serwis aut francuskich (sprawdź regeneracja belki citroen) winien być odwiedzany równie systematycznie.

opony samochodowe
Author: Supermac1961
Source: http://www.flickr.com
Co ulega uszkodzeniu w okazjonalnie używanym pojeździe? Przede wszystkim o wiele szybciej swoje właściwości traci olej silnikowy, zwłaszcza gdy jest mineralny. Bardziej odporne na zniszczenie są oleje syntetyczne, które niestety nie za każdym razem nadają się do stosowania we wszystkich pojazdach. W okazjonalnie używanym pojeździe olej powinien być wymieniany nagminniej niż w wypadku typowego użytkowania. Opóźnienie jego wymiany grozić może zatarciem silnika. W pojeździe, jakim jeździ się sporadycznie, szybszemu wyeksploatowaniu ulegają także opony. Gumy stojące dłuższy okres w jednakowej pozycji nie jedynie znacznie wcześniej parcieją, ale także niemiarowo się eksploatują a także tracą swą sztywność.

Źródło informacji - http://tylnabelka.pl/sklep/

By temu zapobiec, powinniśmy co tydzień czy 2 przesuwać samochód o parę centymetrów. Można też po prostu przejechać się nim po okolicy. Czemu nie możemy jeździć na starych oponach? Wiekowe ogumienie może zrobić się nazbyt lepkie czy stwardnieć a przez to o wiele łatwiej ulegać kruszeniu. Z wiekiem opony są także coraz bardziej podatne na odkształcanie. Żywotność sporadycznie użytkowanych opon na pewno przedłuży wyższe ciśnienie, nie można jednakże przekroczyć wartości zalecanych przez fabrykanta o 20procent.


Cotygodniowa przejażdżka tak użytkowanym samochodem jest nieodzowna nie wyłącznie z punktu widzenia ogumienia, ale przede wszystkim po to, żeby pozbyć się wilgoci zgromadzonej w silniku, na elementach układu wydechowego, a także w innych podzespołach. Jeśli tego nie uczynimy, w aucie pojawi się korozja jednego czy kilku podzespołów, która może zwyczajnie go unieruchomić. Raz na tydzień gruntownie obejrzyj samochód. Czasami może być konieczna regeneracja belki Citroen.