Współcześnie rozwój technologiczny dzieje się w nieosiągalnym dotąd tempie.

Powered by Drupal
Obecnie rozwój technologiczny odbywa się w niespotykanym dotąd tempie. Standardem stała się sytuacja, gdzie smartfon zakupiony nie więcej niż dwa lata temu uważany jest za antyk, który powinno się jak najszybciej wymienić.


Cloud
Author: Chris Potter
Source: http://www.flickr.com
Każdego dnia w telewizji lub internecie widzimy mnóstwo reklam prezentujących kolejne nowinki technologiczne oraz nawołujących do ich jak najszybszego zakupu. Sporo z nich od swoich prekursorów różni się tylko odrobinę większym ekranem albo troszkę szybszym procesorem. Czasami pojawiają się jednakże innowacje, które faktycznie ułatwiają życie. Jedną z takich innowacji są dane w chmurze (Więcej szczegółów o danych w chmurze). Wprawdzie nie jest to punkt zwrotny na miarę wymyślenia silnika spalinowego, jednak obecnie korzysta z nich zdecydowana większość osób często nawet nie myśląc o tym. Dane takiej jak np. listy naszych kontaktów, prywatne zdjęcia, zapisy naszych rozmów, czy też coś tak trywialnego jak nasze osiągnięcia w różnych grach, w większości przypadków są automatycznie przechowywane w chmurze, jeżeli tylko urządzenie którego używamy jest podłączone do internetu. Taka sytuacja ma naturalnie zarówno wady, jak i zalety. Niewątpliwie zapisywanie danych w chmurze może być przydatne np. w momencie gdy zmieniamy telefon i po włączeniu nowego wystarczy zalogować się na swoje konto, a wszystkie dane takie jak lista kontaktów bądź ustawienia aplikacji automatycznie pojawią się na nowym sprzęcie. W aspekcie wad trzeba wspomnieć zwłaszcza o kwestiach bezpieczeństwa. W ostatnim czasie kilkakrotnie mogliśmy przeczytać o aferach, w ramach których wyciekły prywatne zdjęcia gwiazd. Takie sytuacje podsuwają myśl, że technologia ta nie jest do końca bezpieczna, nie wyłącznie dla ludzi sławnych, ale również dla każdego z nasz. Następnym wartym wspomnienia przykładem rozwoju technologicznego jest powstanie otwartych systemów operacyjnych. Ten rodzaj systemów operacyjnych stanowi konkurencję dla klasycznego oprogramowania. Wyróżnia je otwarta struktura oraz fakt, że bez żadnych konsekwencji można je dowolnie modyfikować. Przykładem takiego wolnego oraz otwartego oprogramowania jest centos server, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności - Więcej szczegółów o centos server.


Konkludując postęp technologiczny jest elementem naszego życia i w tym momencie raczej nie da się go już zatrzymać. Każdego dnia korzystamy z nowoczesnych, czasem nawet nie zwracając na to uwagi. Technologie te mogą wprowadzić wiele pozytywnych zmian, ale również niekorzystnych sytuacji. Istotne jest, aby używać ich z rozwagą i pamiętać, iż to technologia powinna pracować dla nas, a nie odwrotnie.