Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xsynthetic.org/includes/menu.inc).

Zalety i wady stosowania oleju na opał, główne wiadomości o jego bezpiecznym przechowywaniu.

Powered by Drupal
Jednym z bardzo chętnie wykorzystywanych w naszych domach paliw jest opałowy olej. Posiada on dużo plusów, jest paliwem dość tanim, wydajnym oraz ekologicznym. Bardzo często w wielu domach jednorodzinnych spotkać można instalacje grzewcze dopasowane właśnie do tego rodzaju paliwa.


projekt instalacji
Author: Armacell
Source: Armacell
Lecz pamiętać trzeba o jednym bardzo ważnym aspekcie, to znaczy o tym, że opałowy olej (witryna w tym temacie) jest palny. I w związku z tym przechowywanie go na terenie posesji będzie wymagać odpowiednich zabezpieczeń, bo ewentualny pożar mógłby być katastrofalny w skutkach. Instalacje oparte na opałowym oleju są bardzo niezależne, uzupełnia się jedynie stan paliwa. W wielu przypadkach można to zrobić raz na rok, przed rozpoczęciem sezonu, dostarczającego go zwyczajnie na teren posesji. I następnie ten olej jest przechowywany przez kilka miesięcy, do czasu zużycia, i przez ten właśnie czas musi on być bardzo bezpiecznie przechowywany, tak aby nie mógł spowodować przy jakiś wyciekach jakiegoś ryzyka.

Z tego też powodu też jednym z najważniejszych kryteriów bezpiecznego użytkowania instalacji tego typu są odpowiednie, atestowane zbiorniki na olej . Przeważnie są one robione albo z grubego polietylenu, albo ze stalowej blachy. Te ostatnie zbiorniki mogą występować w wersji jedno albo dwupłaszczowe, będą się różnić poziomem bezpieczeństwa. Zbiorniki na paliwo z jednym płaszczem muszą jeszcze ustawiane być w odpowiednich wannach, ma to za zadanie zapobieżenie rozlaniu oleju po wnętrzu pomieszczenia w przypadku wycieku.


Wersje dwupłaszczowe są znacznie lepiej zabezpieczane przez uszkodzeniami mechanicznymi i bez żadnego problemu można je stosować bezpośrednio w instalacji, bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Rolę zabezpieczenia w nich pełni druga, zewnętrzna warstwa, w przypadku pęknięcia powłoki to ona właśnie zatrzymuje olej który się rozlewa. Nowoczesne zbiorniki mają dodatkowo specjalny alarm, jaki będzie informował użytkowników o każdym wycieku i umożliwia szybkie zareagowanie na pojawienie się niebezpieczeństwa. Więcej na