Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xsynthetic.org/includes/menu.inc).

Zastosowanie wyłączników krańcowych oraz styczników

Powered by Drupal
W branży elektronicznej znajduje się niemało pojęć, których zdefiniować nie potrafi przeważająca część osób. Czasem dotyczą one podzespołów, stosowanych w sprzętach których używamy na co dzień. Dobrze jest posiadać wiedzę, w jaki sposób działają otaczające nas sprzęty.


Nazwy takie, jak wyłączniki krańcowe, lub styczniki z pewnością niewiele mówią większości osób (wyłączniki krańcowe WK). Okazuje się, że są to sprytne mechanizmy elektroniczne, pozwalające na obsługę maszyn i urządzeń na odległość. Służą do sterowania i monitorowania zaawansowanych urządzeń technologicznych, stosowanych między innymi we współczesnych fabrykach, ale ich zastosowanie odnajdziemy także w urządzeniach codziennego użytku, jak np. zmywarka do naczyń. Wyłączniki krańcowe to specjalne czujniki, za pomocą których można kontrolować pracę urządzeń elektrycznych.
Kable
Source: nadmorski24.pl
Za pomocą sygnału elektronicznego, do maszyny dostarczana jest konkretna informacja. Zwykle stosuje się rozwiązanie, w którym znajdują się dwa odrębne moduły: jeden dla funkcji startowej, jak np. start, czy otwarcie, drugi dla funkcji końcowej, jak stop, zamknięcie. Dzięki takiemu układowi, maszyna doskonale wie, w którym miejscu ma rozpocząć swoją pracę oraz kiedy ją przerwać. To rozwiązanie jest często stosowane na taśmach produkcyjnych, przy których większość czynności została zrobotyzowana. Rzecz jasna, do właściwego funkcjonowania całego systemu, poza krańcówkami, stosuje się wiele innych urządzeń, jednak to właśnie czujniki sygnalizacji krańcowej odgrywają w układzie najważniejszą rolę.


Styczniki to szczególnego typu przekaźniki, dostarczające impuls do rozpoczęcia pracy przez urządzenie. Najprościej mówiąc, stycznikiem określimy elektryczny łącznik, uruchamiający określony układ mechaniczny, który uruchamia się bez konieczności ręcznego włączenia. Z takim urządzeniem spotkamy się np. w działaniu pralki z programatorem, która włącza się dopiero wtedy, gdy wykonamy szereg czynności wstępnych, a następnie wskażemy wybrany cykl i naciśniemy przycisk (zobacz także - promet przyciski) start. Wciśnięcie przycisku aktywuje stycznik, który włącza cały mechanizm. Przykłady styczników pod linkiem . Styczniki są wyjątkowo często stosowane w różnych dziedzinach, bowiem są stosunkowo małych rozmiarów i lekkie, a przy tym są bezawaryjne i bardzo trwałe.